Dünyada hiçbir birey, toplum, örgüt, millet veya devlet kendi sorunlarını gidermeden, proplemlerini çözmeden, başkalarının sorunlarını gideremez,

Bir başka yerde ki sorunların ve problemlerin aynısını bir kaç misliyle yaşayan zalim, despot bireyler, toplumlar, devletler... kendi halklarının dikkatlerini gerçeklerden sarfınazar ettirmek için, sürekli başka başka yerlere dikkatleri çektirmeye çalışırlar. Ve bunun adı psikolojik harp olgusudur. 
Bu durum seviyeli, saygın, özgürlükçü, ehli hak ve adalet için asla kabul edilemez bir rezalettir. Ve maalesef günümüzde bu zalimane ve hainane metot müstekbirlerce çokça kullanılmaktadır. Kürdi dil ve lehçelerde "Şar: Halk, toplum, elalem..." anlamlarına gelir. 

Kendi ülkesinde ırkçılık yaparak vatandaşlarının ve cümle halkların kardeşliğini bozan, haklarını gasp ederek dil, din, ırk, tarih ve kültür dayatanların bir başka yerdeki benzeri yanlışlara doğru çareler bulmaları imkan haricidir.

"Kelin dermanı olsa evvela başına çalar" diye bir atasözü vardır. Zulmün her türlüsünün mucitleri zulmeden zalimler'den hesap sormaz, soramaz. Ve bizim her zamanki kalbi ve kelâmi sloganımız; "Zalimler için yaşasın cehennem!"

Din, dil, ırk ve coğrafi ayırımı olmaksızın, yeryüzünde bulunan bütün mazlumlara, mağdurlara... selam olsun. Selam ve dua ile Allah'a emanet olunuz.