Şanlıurfalıların sofrasında eksik etmediği ve hemen hemen her yemeğe kullandığı isotun(pul biber) tadı ağzı fiyatı cep yakıyor.

"Otoban Şanlıurfa'ya Kadar Var Neden Diyarbakır'a Yok?" "Otoban Şanlıurfa'ya Kadar Var Neden Diyarbakır'a Yok?"


 Geçen yıl kilosu 50-60 TL’den satılan pul biberin şimdilerde kilosu 120 TL’ye ulaştı. İsot satan esnaf Mehmet Catın Urfadasın habere yaptığı açıklamada “İsotun kilosunu geçen sene 50-60 TL ye satıyorduk. Gayet uygundu. Rağbette vardı. Ama bu sene fiyat 2 katına çıktı. Şuan yerli isotun bize maliyeti 90 TL’nin üstünde. Satışımız ise 120 TL.  İsot bu sene çok pahalı. Halkı alamıyor. Yabancılar alıyor. Fiyatların düşmesini bekliyoruz. İnşallah düşer temennimiz bu. Gidişat hiç iyi değil.

Fiyatların yüksek olması alım gücünü azalttı. Biz de fiyatların düşmesini bekliyoruz. Sezon başı fiyatlar yüksek.  2 aya kadar fiyatların düşmesini bekliyoruz. Urfada üretimin olması fiyatların düşmesine sebep olur. Yaş biberin kilosu 12 TL şuanda maliyetler çok yüksek. İnşallah düşer. 
Türkiye’nin her yerine dünyanın her yerine isot ihracatı yapılıyor. En son Belçika’ya gönderdik. Çok seviyorlar. Amerika’da yapılan bir araştırmaya göre isotun kansere bile iyi geldiğini söylüyorlar.” dedi.