Şanlıurfa’da 3 bacak ve iki cinsel organ ile dünyaya gelen bebek, 5 saat süren zorlu bir operasyonla sağlığına kavuştu.

Bebeğin 3 bacağının da aktif olduğunu belirten Harran Üniversitesi Hastanesi Beyin Cerrahisi Dr. Öğr. üyesi Gülyara Çiğdem, “Bu tür vakalar nadir görülüyor ancak daha ilginç olanı 3 bacağının da aktif olması ve sinirlerin bağlı olmasıydı.

Adı Tatlı Kendi Acı, Çocuklarda Şeker Hastalığı Adı Tatlı Kendi Acı, Çocuklarda Şeker Hastalığı

BEBEĞİN KAS VE SİNİR HASARI ALMAMASI İÇİN TİTİZLİKLE ÇALIŞILDI

Yaklaşık 1,5 ay önce Şanlıurfa'da omuriliğine bağlı 3'üncü bir Bacak ve iki cinsel organ ile dünyaya gelen S.K. Bebek Harran Üniversitesi'ne sevk edildi. Burada çeşitli görüntüleme yöntemleri ile bebeğin detaylı şekilde incelenmesi gerçekleştirildikten sonra Beyin Cerrahı Dr. Gülyara Çiğdem ve Çocuk Cerrahı Prof. Dr. Mehmet Emin Böleken tarafından ameliyata alındı. 5 saat süren ameliyatta anestezi için Dr. Öğr. Üyesi Başak Pehlivan ve Dr. Öğr. Üyesi Veli Fahri Pehlivan da titizlikle ayarlamalar gerçekleştirdi.

Bebeğin sinir hasarı almaması ve Ameliyat sonrası 2 bacakta da bir işlev kaybı olmaması için anestezi ile birlikte kas gevşeticiler verilmedi. Bebek nöromonitörizasyon cihazına bağlanarak her kas ve sinir kontrol edilerek işlemler adım adım gerçekleştirildi. Omuriliğe bağlı 3'üncü bacak ile iç organlarda gelişmeyen penis alındı.

Dr. Gülyara Çiğdem, durumun nedeninin anlaşılabilmesi için genetik tarama yapılacağını ancak muhtemelen bir siyam ikizi olacakken bu şekilde dünyaya geldiğini tahmin ettiklerini belirtti.

Harran Üniversitesi Hastanesi Başhekimi Ahmet Güzelçiçek "Anomalili doğan bebeğe başarılı bir ameliyat gerçekleştiren hocalarımı tebrik ederim. Sağlık ordumuz, sağlıklı bir yaşam için her zaman büyük bir gayret içinde" dedi.