Bakan Soylu, Suriye'nin kuzeyine operasyon için "Herkes duysun: Sayın Cumhurbaşkanımız talimatı verdi, hazırlıklar yapılıyor. Münbiç'te, Tel Rıfat'a..." dedi.

Barış Pınarında 11 PKK/YPG’li  Etkisiz Hale Getirildi Barış Pınarında 11 PKK/YPG’li  Etkisiz Hale Getirildi

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Çanakkale Jandarma Eğitim Merkez Komutanlığı'nda düzenlenen Yedek Subay Temel Eğitim Mezuniyet Töreni'nde konuştu.

Soylu, sınır ötesine yapılacak askeri operasyona ilişkin de "Bu hainlerin kaçırıp kandırdıklarını dağdan indiriyor, adalete teslim ediyoruz. Bir yandan da bunların tüm silahlı unsurlarına bu devlete doğrultulmuş tüm silahlara gereken cevabı veriyoruz. Herkes duysun: Sayın Cumhurbaşkanımız talimatı verdi, hazırlıklar yapılıyor. Münbiç'te, Tel Rıfat'ta... Allah'ın izniyle Cumhuriyet'in 100'üncü yılına girmeden yani 29 Ekim 2023'ü yaşamadan Kandil'i de temizleyip, ay yıldızlı bayrağı o terör yuvalarının tepesine takmak bizim boynumuzun borcudur" ifadelerini kullandı.

Bu arada 3 gün önce İngiliz haber ajansı Reuters’a konuşan kaynaklar, Suriye, Rusya ve İran’ın bölgeye asker, askeri araç ve mühimmat göndermeye ağırlık verdiğini öne sürmüştü.

ABD, Rusya, Şam, İran, Türkiye’nin farklı taraflarda yer aldığı Suriye’de TSK’nın yakın bir zamanda operasyon düzenleme ihtimaline karşı Rus ve Suriye hükümetlerinin Suriye’nin kuzeyine asker gönderdiği iddia edilmişti.

 URFADASIN HABER SINIRIN ISINDIĞINI 3 GÜN ÖNCE DUYURMUŞTU

Urfadasın haberin edindiği bilgilere göre Tel Rifat Rusya’nın desteklediği PKK/PYD kontrolünde, Münbiç ise Amerika’nın desteklediği PKK/PYD’nin kontrolünde. 
Münbiç’e ABD’nin çok fazla yatırım yaptığı öğrenilirken Tel Rifat’ta da Rusya’nın ağırlığı bulunuyor. Suriye’nin bu iki bölgede 2 barajı bulunuyor ve elektrik üretimi yapılıyor. PKK/PYD istediği an birçok bölgenin elektriğini bu barajlardan kesebiliyor ve Suriye’yi karanlıkta bırakabiliyor. 

DEAŞ’ın Münbiç  ve Tel Rifat’ta çekilirken elektrik üretimin yapıldığı barajlardaki teknolojik alt yapıya büyük zarar verdiği ancak daha sonra ABD’nin zarar gören teknolojiyi yenilediği öğrenildi.

Öte yandan urfadasın haber sitesi 3 gün önce “Urfa -Suriye Sınırı Yine Isınıyor” başlığı ile operasyonun ayk seslerini duyurmuştu.

İşte O Haberimizin Linki TIKLAYIN