Şanlıurfa Sivil Toplum Kuruluşları Platformu, Suriyeliler üzerinden provokasyon çıkartanlara karşı vatandaşları uyardı, sağduyu çağrısında bulundu.

Şanlıurfa Sivil Toplum Kuruluşları Platformu Basın Açıklaması şöyle; 

Basına ve Kamuoyuna 

Yeryüzü evimiz, insanlar kardeşimizdir!

Son zamanlarda özellikle bazı çevreler tarafından Suriyeli sığınmacılara karşı nefret söylemi geliştirilerek toplumsal kaos  çıkarılmaya çalışılmaktadır. 

Viranşehir Ticaret Sanayi Odası Başkanına Silahlı Saldırı! Viranşehir Ticaret Sanayi Odası Başkanına Silahlı Saldırı!

Bir tür toplum mühendisliği ile toplumun sinir uçları kaşınmakta sığınmacılar üzerinden nefret ve ırkçılık furyası estirilmek istenmektedir.

Bu bağlamda; Gaziantep örneğinde masum insanlara yönelen provakatif şiddet başta olmak üzere kimden gelirse gelsin mazlumlara yönelen her türlü ırkçı, ayrımcı tutum ve davranışı lanetliyoruz . Savaştan kaçan insanlara selamet yurdu olan ülkemizi azap yurduna dönüştürmeye kimsenin hakkı yoktur. İnancımız ve kadim değerlerimize göre mazlumun kimliği sorulmaz , zulümden kaçanlara yardım etmek en temel insani değerdir. 11 yıldan fazladır bu kadim değerleri en güzel şekliyle icra eden necip milletimizin erdemli duruşu her türlü takdire şayandır.

Söz konusu emeğin korunması adına insanların onur ve  haklarının muhafazası için yetkilileri göreve davet ediyoruz. Gerek Türkiye yasaları ve gerekse uluslararası yasalarla teminat altına alınan insan haklarının korunması barış   İçinde yaşamanın ön şartıdır. Sığınmacılar ya yaratılışta eşimiz, ya dinde kardeşimizdir. Elbetteki yaşanan birtakım sorunlar olabilir. Ancak bunun yegane muhatabı kamu kurumlarıdır. Hiçkimse kendini mahkeme yerine koymamalıdır. 

Son olarak sığınmacılar üzerinden devşirilmeyece çalışılan kaos ve çatışma planlarına karşı halkımızı sağduyulu davranmaya, merhamet, dayanışma ve yardımlaşma dolu kadim Anadolu mirasını korumaya davet ediyoruz.