Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi ŞUSKİ Genel Müdürlüğü Suruç ihalesi ile ilgili geçtiğimiz gün yaptığı açıklamasına bir ek açıklama daha yaptı.

Suruç’taki kanalizasyon ihalesi gündemdeki yerini korurken ŞUSKİ Genel Müdürlüğü bugün yaptığı ek açıklamasında şu ifadelere yer verdi;

İLK 3 FİRMAYA EVRAKLARDAKİ EKSİKLERİNİ GİDERMELERİ İÇİN SÜRE VERİLDİ 

Önceki açıklamada ilk üç firmanın evrak eksiklerinden bahsedilmişti, tüm bunlara rağmen yasal süre içerisinde ve yasal çerçevede eksikliklerinin giderilmesi kaydı ile düşük veren 3 firmadan eksik evraklarını düzeltmeleri istenmiş kendilerine çağrı yapılmıştır. 

Vali Ayhan ve Müdür Ulucan Uygulama Noktalarını Ziyaret Etti Vali Ayhan ve Müdür Ulucan Uygulama Noktalarını Ziyaret Etti

VERDİĞİMİZ SÜRE ÇAĞRISINA 3 FİRMA DA CEVAP VERMEDİLER 

Bahse konu çağrıya düşük veren ilk 3 firma olumlu cevap vermemişlerdir. Çağrıya cevap vermeme nedenlerinin emtia fiyatlarındaki ani artışlar olduğu düşüncesindeyiz. 

İHALE TUTARDAN 4 MİLYON EURO DAHA UCUZA VERİLDİ

Yıllardır devam eden Suruç kanalizasyon sorunu ekonomideki dalgalanmalara rast gelmiş, ancak titiz davranılarak ve yasal kurallarda gözetilerek 19.700.000 Euro olan Suruç kanalizasyon ve yağmur suyu inşaat işi 4,140,406 Euro daha ucuza verilmiştir. Tüm evrak ve belgeler belediyemiz uhdesindedir. 
Kamuoyuna saygıyla duyurulur. “

NE İDDİA EDİLMİŞTİ?

Şanlıurfa Eyyübiye Belediye Meclisi’nin eski AKP’li üyesi Bilal Tekatlı, AK Partili Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi'nin Suruç ilçesindeki kanalizasyon ve yağmur suyu şebekeleri inşaatı ihalesinde usulsüzlük yapıldığını öne sürmüştü. Tekatlı, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, "Suruç altyapı ihalesinde dönen büyük rantı ve usulsüzlükleri aylar önce yazdık. Ama troller ve rantçılar bize saldırdı. Gelinen noktada biz haklı çıktık. İhale 4. sıradaki firmaya verildi. Aradaki 5 milyon euro kimlerin cebine gitti? Urfalılar adına soruyoruz" ifadelerini kullanmıştı.