Şanlıurfa El Ruha Otel’de gerçekleşen basın toplantısında, çiftçilere hem önceki dönemlere ait borçlar hem cari elektrik faturalarıyla ilgili 5 yıl vadeli sıfır faizli kredi imkanından nasıl yararlanabilecekleri anlatıldı. Dicle Elektrik şirketi borcun anaparasından da yüzde 25 indirim yaparak alacağından vaz geçtiğinin aktarıldığı toplanda krediden nasıl yararlanılacağının bir sunumla izah edildi.

Bu imkanın yıl sonuna kadar devam ettiği, borcu olan tarımsal sulama abonesi ve ÇKS'ye kayıtlı çiftçiler, zaman kaybetmeden bu imkandan yararlanmak için Dicle Elektriğe başvurup Tarımsal Elektrik Borcu Kapatma Bildirim Formlarını alıp kredi için Ziraat Bankası'na gitmeleri gerekiyor. 

Şanlıurfa’da Bir Firma TİGEM’in İhalesine Girme Yasağı Aldı Şanlıurfa’da Bir Firma TİGEM’in İhalesine Girme Yasağı Aldı

Aksi takdirde yılbaşından sonra çiftçilerin borçlarının tamamını ödemek zorunda kalacağına dikkat çekilen toplantıda konuşan Dicle Elektrik Dağıtım Yönetim Kurulu Başkanı Memet Atalay “Şanlıurfa ilimizde tüketilen elektriğin yaklaşık yüzde 35’ni yılına göre yüzde 40’ını tüketen tarımsal sulama aboneleriyle Ziraat Bankasının yürürlüğe almış olduğu sıfır faizli tarımsal enerji kredisi ilgili sizlere bilgiler sunacağız.

ALACAKLARIMIZ CİDDİ MANADA ARTTI

Bölgemizde yaklaşık 10 yıldır özeleştirme sürecinde başlangıçta tahakkuk sürecinde sıkıntı yaşadığımız tarımsal sulama aboneleri şuan tahakkuklar yapıyor ancak tahsilatıyla alakalı sıkıntı yaşıyoruz. Bununla alakalı da gerek Tarım Bakanlığı gerek Hazine Bakanlığı gerek Enerji Bakanlığı ve gerek şirketimizin yapılan çalışmalar neticesinde tarımsal sulama abonelerimize 2018 yılından beri Yüzde 65-35, Yüzde 55-45 şeklinde devlet desteği, çiftçi payı şeklinde ödemeler gerçekleşti. Bu yılda yüzde 35 devlet desteği, yüzde 65’i de çiftçilerimiz ödüyor. Buna rağmen çok ciddi manada bir alacak stokumuz arttı.

TÜRKİYE’DE TÜKETİLEN TARIMSAL ENERJİ MİKTARININ YÜZDE 50’Sİ GÜNEYDOĞU’DAN

 Bunun çözümü için Hazine Bakanlığı devreye koyduğu Ziraat Bankası ile yürütülen geçmiş borçların 5 yıl süreyle faizsiz kredilendirilmesi gündeme geldi. Bu şuanda bütün Türkiye’de bu uygulamaya alınıyor. Bu sadece Şanlıurfa için Mardin, Diyarbakır, Şırnak için değil. Ancak bölgemizde tüketilen tarımsal sulama enerjisi miktarı Türkiye’de tüketilen tarımsal enerji miktarının tam yüzde 50’sini oluşturuyor.
Tarımsal sulama enerji kredisinin bir diğer ayağı da geçmiş borcunu ödemiş çiftçilerin cari borçlarını yine Ziraat Bankası üzerinden 1 yıl vadeyle kredilendirilmesidir.” ifadelerini kullandı(Lütfü AYDIN'ın Haberi)