Şanlıurfa’da sokaklarda bulunan vatandaşlara’’ Şanlıurfa’da eski gelenekler hala yaşatılıyor mu” diye sorduk gelen cevaplar pek iç açıcı olmadı.

Şanlıurfalı vatandaşlara Urfadasın mikrofonlarını uzatıp’’ Şanlıurfa’da eski gelenekler hala yaşatılıyor mu diye sorduk’’ Urfalılar artık eski gelenek ve göreneklerin kaybolduğunu, eskiden misafirperverlik, hoşgörü, saygı ve sevgi varken; şimdiki nesil’e ise hiçbir şey beğendiremediklerini dile getirdiler.

‘’BUNDAN YİRMİ SENE ÖNCE HERKES ÖRF ADETLERE DİKKAT EDERDİ’’

‘’Bundan yirmi sene önce herkes örf adetlere dikkat ederdi’’ ifadelerine yer veren Hüseyin Güneşler:’’Şanlıurfa da artık eski gelenekler yaşatılmıyor örf adetler artık değişti. Bundan yirmi sene önce herkes örf ve adetlere dikkat ederken son yirmi senedir kimse örf adetlerini bilmiyor. Eski geleneklerin yaşatılmasını isterim’’dedi.

‘’KOMŞU KOMŞUYU TANIYAMAZ HALE GELMİŞ’’

‘’ Komşu komşuyu tanıyamaz hale gelmiş’’sözlerine yer veren’’ Sait:’’Eski gelenekler artık eskisi gibi yaşatılmıyor. Eskiden edep vardı, misafirperverlik vardı, hoş görü vardı şimdi ise öyle bir şey yok. Eskiden huzur, neşe vardı. Şimdi ise komşu komşuyu tanıyamaz hale gelmiş. Bunun sebebini ise ekonomiye bağlıyorum’’ifadelerinde bulundu. 

‘’ESKİ GELENEKLER TEKRARDAN YAŞATILMASINI İSTERİZ’’

‘’Eski gelenekler tekrardan yaşatılmasını isteriz’’sözlerini kullanan Urfalı vatandaş:’’Eski nesil öldüğü için yeni nesilde ise gelenek görenek diye bir şey kalmadı. Yeni nesil eski nesil’i yok ediyor. Yeni adetler ortaya çıkmaya başladı. Eski gelenekler tekrardan yaşatılmasını isteriz çünkü eskiden edep, adap görgü kuralları vardı’’sözlerinde bulundu. 

Urfa’da "İslam Dünyası 2023 Turizm Başkenti” Hazırlıkları Urfa’da "İslam Dünyası 2023 Turizm Başkenti” Hazırlıkları

‘’ESKİ GELENEKLER ÇOK NADİR YAŞATILIYOR’’

 ‘’Eski gelenekler çok nadir yaşatılıyor’’İbrahim Halil Kılıç:’’Eski gelenekler çok nadir yaşatılıyor. Şimdiki gençlere bir şey beğendiremiyoruz. Aile kopukluğu başlamış ne gelen var nede giden var iletişimin artması ile gitmek yerine mesaj atmayı tercih ediyorlar. Kimse kimseye gitmiyor artık dayı, amca, teyze, hala bunlar bile sadece mesaj atıyorlar birbirine. Eskiden saygı vardı, merhamet vardı, büyüklere hürmet vardı’’sözlerine yer verdi. (Payam KAYA'nın Haberi)