Şanlıurfa’nın Haliliye ilçesine bağlı Atatürk Mahallesi’nde uzun süre hizmet veren ve 7 yıl önce boşaltılan sonra yıkımı gerçekleşen Harran Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nin eski yeri viraneye döndü.

Urfa'da 15 Bin Sağlık Personeli İçin Promosyon Arayışı Urfa'da 15 Bin Sağlık Personeli İçin Promosyon Arayışı

Mahalle sakinleri ve esnaf hastane yerinin madde bağımlılarının meskeni olduğunu ve oto park olarak kullanıldığını dile getirdiler.

Vatandaşlar “Yıkılırken hastane olacağı söylenmişti hatta belediye yerine müze yapılacağı söylemişti.  Fakat yerinde yeller esiyor. Buranın yıkılma sebebi karşıdaki otelin manzarasını mı açmaktı?” ifadelerini kullanırken “Burası hastane mi olacak yoksa birilerine peşkeş mi çekilecek?” sorusunu sordular.

Atatürk Mahallesi sakinlerinden Mustafa Altıkanat urfadasın haber sitesine yaptığı açıklamada; “Burası eskiden devlet hastanesiydi. Daha sonra çocuk hastanesi oldu. Ben doğma büyüme bu mahalledeyim. Atadan deden beri burada yaşıyorum. Burası artık bir çıkar ilişkilerinden dolayımı öyle bırakıldı  yoks başka bir şeyden mi anlayamadık. Haliliye İlçesi daha doğrusu burası herkesin ortak noktasıdır. Bir vatandaş olarak burada hastane yapılmadığı için sıkıntı çekiyoruz. Bağlarbaşı’ndan, Karaköprü’den, Süleymaniye’den hastamızı Eyyübiye İlçesindeki hastanesine götürmek çok zor oluyor. Burası Şanlıurfa’nın en büyük ilçesi. Merkezde olmamıza rağmen hastalanınca karaköprüye, Eyyübiye ilçesine gidiyoruz. Bu da bizim için çok zor oluyor. Hastalarımız perişan oluyor. 

Devlet büyüklerimizden Cumhurbaşkanımızdan buranın değerlendirilmesini istiyoruz. Burası viran olmuş, oto park olmuş, madde bağımlılarının yeri olmuş. 7 yıldır burası böyle. Bir 7 yıl daha mı böyle kalacak?” dedi.

Yıkılan hastanenin karşında esnaf olan Abbas Temel ise “Buraya madde bağımlıları geliyor. Oto park olmuş. Nereden baksan burası 500 yataklı bir hastane olur. Hastalanan çevre sakinleri uzak yerlere gidiyorlar.  Bütün ilçelerde hastane var ama burada yok. Halk mağdur oluyor. Buranın bir an önce hastane yapılaması geriyor. Büyüklerimizden Sağlık Müdürümüzden, Haliliye Belediye Başkanımızdan rica ediyoruz;  buraya bir çözüm bulsunlar, hastane yapsınlar.” ifadelerini kullandı.

Atatürk Mahallesi esnafı Sadık Akkuş da “Gördüğünüz gibi burası madde bağımlılarının yeri olmuş.  Urfa’da herhalde sağlık en son sırada geliyor.  Urfa’nın en büyük eksikliği sağlıktır.  Biz hastane lazım.  “ şeklinde konuştu. (Lütfü AYDIN'ın Haberi)