Kılıçdaroğlu,Şanlıurfa'nın Harran Ovası'ndan başlayarak Türkiye'nin genelinde güneş enerjisi sistemi ile elektriği çiftçilere bedava vereceklerini belirtti.

AK Parti Kulisleri Hareketlendi! Vekillerin Yarısı Değişiyor AK Parti Kulisleri Hareketlendi! Vekillerin Yarısı Değişiyor

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Samsun’daki bir çeltik tarlasında pirinç üreticileriyle bir araya geldi.  Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu"Gerçek maliyetleri belli. Bu kadar ağır maliyetler içinde en azından üreticinin makul bir kar elde etmesi lazım ki önümüzdeki yıl gene gübre fiyatları artacak, diğer fiyatlar artacak, en azından hazırlıklı olmalı. Ekim konusunda biraz, 'Evet, ben ekmeliyim, nasıl olsa sosyal devlet beni yalnız bırakmaz, maliyetimi kurtarır, bana makul bir kar da verir' düşüncesi içinde. Bu çerçeveden baktığımızda benim şahsi kanaatim, uzun tane, sizin söylediğiniz çeltikte 20 lira, orta tanede de 18 lira olabilir. Söylenen rakamlar, afaki rakamlar değil. Dünya piyasalarına bakıldığı zaman gerçek daha da görülüyor. Dışarıdan pirinç ithal ediyorsunuz, dünyanın parasını veriyorsunuz. Üstelik dolar bazından veriyorsunuz. Üstelik yabancı ülkenin çiftçisi kazanıyor. O ülkelerde de o ülkenin hükümeti kendi çiftçisine destek veriyor. Oysa biz kendi çiftçimize desteği versek emin olun ithalat kesilmiş olacak. Üretim artmış olacak."

"Amerikan çiftçisine Türk çiftçisini ezdirmeyelim" diyen çiftçiye Kılıçdaroğlu, "Siz üretmezseniz 85 milyon aç kalır. Dışarıdan getiriyor. Ne kadar getireceksiniz? Hadi bir, üç, beş yıl. Dışarıya niye para verelim" diye yanıt verdi.

Başka bir çiftçi de yüksek maliyetlere dikkat çekerek, "Ondan sonra diyorlar ki 'Geçin'. Nasıl geçineceğiz? Biz, işin içinden nasıl çıkacağız" diye sordu. Kılıçdaroğlu, Şanlıurfa'nın Harran Ovası'ndan başlayarak Türkiye'nin genelinde kuracakları güneş enerjisi sistemi ile elektriği çiftçilere bedava vereceklerini belirtti. Çiftçi, Kılıçdaroğlu'na elektrik konusunda yaşadıkları sorunları şöyle anlattı:

"Başkan'ım, önceden mesken ile tarlada kullanılan elektrik arasında fark vardı. Şimdi meskeni geçti ya. Evdeki kullanılan elektriği geçti. Evdeki kullanıyor 100 kilovat, biz kullanıyoruz günde bin kilovat. Bunun fiyatı ne olacak Başkan'ım? Köylünün gerçekten durumu iyi değil, bir yere gidiyor da artık bakacağız."