NUREDDİN NEBATİ KAVŞAK KIYAĞI 

Bu itiraf ise Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi Meclis Başkan Vekili Ahmet Kaytan’dan dile getirdi. Büyükşehir Belediye Meclisi Aralık ayı son bileşimde Hazine ve Maliye Bakanı Şanlıurfalı Nureddin Nebati’nin isminin 15 Temmuz Köprülü Kavşağına verilmesi gündeme geldi. Belediye komisyonunda kabul edilen meclis gündeminde oylama öncesi tartışmaya açılan 15 Temmuz Köprülü Kavşağına Nureddin Nebati’nin isminin verilmesi konusunda meclis üyelerinden tepkiler geldi.

15 TEMMUZ VE DEMOKRASİ KAVŞAKLARININ İSMLERİNİ DEĞİŞTİRMEYİN 15 TEMMUZU UNUTTURMAYIN

Muhalefet partilerin meclis üyelerinden bazıları “Bu köprülü kavşak 15 Temmuz ve Demokrasi kavşakları. Bu isimleri neden değiştiriyorsunuz? Bu köprülü kavşağa 2016’dan sonra 15 Temmuz Köprülü Kavşak ismi ve Demokrasi Kavşağı isminin verilmesinin amacı hain darbe girişiminin unutturulmaması içindi. Ama siz bu ismi değiştiriyorsunuz. Biz bunu doğru bulmuyoruz.” Şeklinde tepki gösterdi.

BBP Harran İlçe Kongresi Gerçekleşti BBP Harran İlçe Kongresi Gerçekleşti

MECLİS BAŞKAN VEKİLİ KAYTAN:  15 TEMMUZ KÖPRÜLÜ KAVŞAK İSMİ RESMİYETTE YOKTU

Bunun üzerine Belediye Meclisi Başkan vekili Ahmet Kaytan herkesi şaşırtan bir itirafta bulundu. Hain darbe girişiminden sonra tabelasına 15 Temmuz Köprülü Kavşağı ve Demokrasi Köprü Kavşağı yazılan her iki kavşağın da isminin resmiyette olmadığını hatırlatan Ahmet Kaytan “Biz resmi evrakları, belgeleri inceledik resmiyette bu isimler gözükmüyor. Yani dolaysıyla bu bağlamda Sayın bakanımız Nureddin Nebati’nin Köprülü Kavşağa isminin verilmesi Urfa için özelde bir kayıp değil bir kazançtır. Urfalı birinin şuan bakanlık yapması bizim iftihar vesilemizdir. ”dedi.

FARUK ÇELİK, CEVHERİ, FAKIBABA’NIN DA İSMİNİ VERİN ONLAR DA BAKANLIK YAPTI

Meclis üyelerinden bazıları Kaytan’ın bu açıklamasına “Faruk Çelik de, Cevheri de Fakıbaba da bakanlık yaptı. Neden onların ismini vermiyorsunuz? En azonda onların Urfa'da bir hizmeti var. Nureddin Nebati şuan Hazine ve Maliye Bakanlığını bile iyi yönetemiyor. Urfa'ya ne hizmeti olmuş.  Onun ismini köprülü kavşağa vermek doğru değildir. Nureddin Nebati’ye teşekkür etmemiz için önce ekonomiyi düzeltmesi lazım. Ekonomi iyi yönetemiyor ama biz burada ona ödül verir gibi köprülü kavşağa ismini veriyoruz.” İfadelerini kullanarak tepkisini dile getirdi.

BAKAN NEBATİ’NİN GÖZLERİNDEKİ IŞILTI BÜYÜKŞEHİRE HAZ VERDİ

Meclis görüşmelerinde HDP Grubu da “Nureddin Nebatinin gözlerindeki ışıltıdan bu kadar haz alacağınızı ve çalışma azminizin olacağını düşünmemiştim. Anlaşılan Bakan Nebati’nin Gözlerindeki ışıltı sizlere büyük haz vermiş. Biz köprülü kavşağa Nebati’nin isminin verilmesini kabul etmiyoruz. Kendisini tanımıyoruz.”  ifadeleri kullanıldı.

TEPKİLERE RAĞMEN OY ÇOKLUĞU İLE KABUL EDİLDİ

Meclisteki bu görüşmelerin ve konuşmaların ardından oylamaya geçildi. Oy çokluğu ile Diyarbakır Yolu üzeri Haliliye Belediyesi önündeki köprülü kavşağa Doktor Nureddin Nebati Köprülü Kavşağı ismi verilmesi kabul edildi.